Proměny hry Putin lyžuje /zrození vraha/ ve válečné době; hostování v Nové Cvernovke v Bratislavě

Hry Divadla Líšeň vznikají dlouho a ještě po premiéře se někdy zásadně proměňují. Ovšem po několika letech je jejich podoba obvykle stabilní. U hry Putin lyžuje, kterou hrajeme 12 let, je to jinak. Nejprve se hra proměnila bez toho, že bychom na ní cokoli změnili – po okupaci Krymu a východních částí Ukrajiny v roce 2014 se atmosféra ve vojenském stanu, v němž představení hrajeme, zásadně posunula. A přestože se nejednalo o novou inscenaci, rázem se zvýšil i zájem publika. Nyní, po útoku ruských vojsk na celou Ukrajinu, dochází k zásadním změnám i v podobě inscenace. Název – Putin lyžuje – doplňujeme: hra o zrození vraha; a měníme i konec hry, který nyní přímo odkazuje na současné válečné události. Nová závěrečná scéna v naší staré hře je zachycena i v rozhlasové reportáži, kterou během a po představení v Bratislavě nahrála Andrea Makysova Volarova pro rádio Devín:

https://devin.rtvs.sk/clanky/kulturny-dennik/285443/v-novej-cvernovke-uviedli-inscenaciu-divadla-lisen-putin-lyzuje

Přestože se představení v Bratislavě v Nové Cvernovke organizovalo v neobvykle krátké době jako bezprostřední reakce na ruskou agresi na Ukrajině,  byl divadelní stan úplně plný. Po představení se konala beseda s autorkou inscenace Pavlou Dombrovskou a slovenskou novinářkou Sárou Činčurovou, která se jen několik dní před tím nečekaně ocitla ve válečné zóně ve východní části Ukrajiny.

O hostování Divadla Líšeň v Bratislavě psal slovenský tisk:

https://www.aktuality.sk/clanok/L6wywdf/bratislavska-nova-cvernovka-pozyva-na-beneficne-predstavenie-putin-lyzuje/

https://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/619207-v-novej-cvernovke-dnes-uvedu-inscenaciu-putin-lyzuje-hru-o-zrode-vraha/

https://dennikn.sk/minuta/2757691/

https://kultura.sme.sk/c/22855639/ako-sa-putin-vydal-spat-k-stalinovi-nova-cvernovka-uvedie-ocenovanu-inscenaciu.html

Představení Putin lyžuje /zrození vraha/ a besedu s autorkou inscenace a novinářkou Sárou Činčurovou fotil Šimon Lupták:

Divadlo Líšeň: Putin lyžuje + diskusia s režisérkou a novinárkou

 

Kontaktujte nás

    Odesláním formuláře udělujete souhlas s GDPR