Deník N o kauze Veřejná zeleň města Brna versus Putin lyžuje před Janáčkovým divadlem

Brněnská městská organizace nepovolila uvedení hry o Putinovi. „Jde o politicky motivované představení,“ napsala divadlu

Přinášíme vám článek od Jany Ustohalové, novinářky Deníku N, která zpracovala kauzu zamítnutí hry Putin lyžuje ze strany Veřejné zeleně města Brna. Ta odůvodnila své počítání tím, že jde o politicky motivovanou akci.  Celý článek v DeníkuN.

 

Brněnská městská organizace nepovolila uvedení hry o Putinovi. „Jde o politicky motivované představení,“ napsala divadlu

Vladimir Putin na červencové přehlídce námořnictva v Petrohradě. Foto: Kreml, kremlin.ru
Vladimir Putin na červencové přehlídce námořnictva v Petrohradě. Foto: Kreml, kremlin.ru

Malé nezávislé Divadlo Líšeň požádalo Veřejnou zeleň města Brna o to, aby mohlo začátkem října uvést před Janáčkovým divadlem svoje představení Putin lyžuje. Městská organizace to zamítla s tím, že jde o politicky motivovanou akci. Divadlo to považuje za cenzuru, politici za nedorozumění. Představení se podle nich uskuteční.

Divadlo Líšeň uvádí scénickou montáž Putin lyžuje o nástupu Vladimira Putina k moci a o směřování Ruska k totalitě už čtrnáctý rok. Předlohou je kniha zavražděné novinářky Anny Politkovské Ruský deník z roku 2006. Hraje se ve vojenském stanu okolo velkého psacího stolu sloužícího jako dějiště pro výjevy z Ruska.

Divadlo Líšeň hru mnohokrát představilo i v Brně. Teď ale narazilo.

Letos v srpnu požádalo městskou příspěvkovou organizaci Veřejná zeleň města Brna (VZMB), která je správcem parků a některých veřejných prostranství, aby mohlo hru uvést začátkem října na piazzetě před Janáčkovým divadlem.

[ Týdenní přehled domácí politiky do e-mailu: Odebírejte newsletter PolitikoN. ]

Před týdnem přišla odpověď. „Divadelní hra Putin lyžuje je politicky motivovaným představením a dle rozhodnutí dozorčí rady VZMB nám bylo doporučeno se k takto motivovaným akcím nevyjadřovat,“ stojí v dopise, který podepsal ředitel VZMB Jozef Kasala a který má Deník N k dispozici.

Umělecká vedoucí divadla Pavla Dombrovská mluví i tom, že považuje zákaz představení za absurdní, navíc v době předvolební kampaně, kdy je vidět politická propagace v ulicích Brna prakticky na každém kroku.

„Vypadá to, jako by tu existoval nějaký cenzurní orgán, který zasahuje do kultury a určuje, co se má hrát ve veřejném prostoru. A tento orgán spadá pod Veřejnou zeleň? Zvlášť pokud se chce Brno ucházet o titul hlavního evropského města kultury, mělo by si takové věci ohlídat, aby mohla kultura ve veřejném prostoru svobodně fungovat,“ reagovala Dombrovská.

„Pokud existuje nějaká dozorčí rada Veřejné zeleně, mělo by být jasné, kdo ji zřizuje, kdo v ní sedí, jaké má pravomoci a na základě čeho se vyjadřuje ke konání kulturních akcí. Bohužel tento orgán je nedohledatelný, z webu Veřejné zeleně nelze zjistit, jestli skutečně existuje,“ dodala umělecká vedoucí divadla.

„Nezakázali jsme to, jen jsme to nepovolili“

Proč vedení VZMB vyhodnotilo jako politickou akci divadelní hru podle knihy novinářky zabité nájemným vrahem kvůli její kritické práci vůči ruskému prezidentovi a vládě, ředitel Kasala neobjasnil.

„Na to vám neodpovím. Nezakázali jsme to, jen jsme to nepovolili. Ctíme rozhodnutí dozorčí rady, které podléháme, a je potřeba mluvit s ní,“ řekl.

Jenže podle stanov VZMB žádnou dozorčí radu nemá, jediným statutárním orgánem je ředitel Kasala, který má k ruce neformální poradní sbor. Ten nemá žádné výkonné pravomoci, tedy ani možnost určovat, jaká divadelní představení na veřejných prostranstvích v Brně povolí.

„Pouze jsme před asi čtyřmi roky vydali obecné usnesení v tomto smyslu, aby měl pan ředitel při rozhodování něco v ruce. Tuto aktuální věc se mnou nikdo nekonzultoval. Spíš se bavíme o investicích nebo provozu,“ poznamenal Vít Beran (KDU-ČSL), starosta městské části Brno-Žebětín, který je také předsedou Poradního sboru VZMB.

Zřizovatelem příspěvkové organizace je město Brno, tedy jeho rada. Oslovení politici vesměs tvrdí, že jde o nedorozumění.

„Představení se samozřejmě uskuteční. Ještě jsem ho neviděl, takže děkuji za upozornění,“ řekl Deníku N Marek Fišer (Piráti), radní pro kulturu.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) dokonce hru Putin lyžuje viděl už dřív, takže ho aktuální vývoj překvapil.

„Nemám s představením problém, zhlédl jsem je a velmi se mi líbilo. Divadlo Líšeň podporuji. O usnesení poradního sboru jsem nevěděl a nevím, jak vzniklo. Mluvil jsem teď s panem ředitelem Veřejné zeleně a slíbil mi, že uvedení hry projedná v poradním sboru při nejbližší příležitosti,“ popsal náměstek Hladík, pod nějž VZMB spadá.

„Veřejnou zeleň neomlouvám a neobhajuji, ale možná stačilo jen zvednout telefon a zavolat mi,“ dodal náměstek Hladík.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) Deníku N sdělila, že VZMB zřejmě nepřesně interpretovala anotaci představení na webu divadla.

„VZMB se řídila doporučením Rady VZMB, podle něhož by v parcích ve správě této příspěvkové organizace neměly být povolovány politické akce. Myšleny jsou tím ovšem samozřejmě akce spojené s tuzemskou či místní politikou, nikoliv umělecké produkce,“ řekla primátorka.

„Projekt Putin lyžuje je především o utlačování lidských práv, propagandě a totalitě, což jsou problémy, s nimiž máme v naší zemi neblahou zkušenost, takže veřejná diskuse na tato témata je vítána,“ dodala primátorka s tím, že Divadlu Líšeň doporučuje, aby se na VZMB znovu obrátilo.

„Pan ředitel VZMB mě informoval, že požádá o projednání možnosti konání představení v co nejkratším termínu,“ uzavřela Vaňková.

„Věříme, že se Veřejná zeleň dokáže se situací vypořádat, a těšíme se 6. října na představení,“ doufá umělecká vedoucí Divadla Líšeň Dombrovská.

 

Kontaktujte nás

    Odesláním formuláře udělujete souhlas s GDPR