Jak jsme líšeňský Dělňák probudili ze sutin
Dělňák před 20 lety – dům zchátralý, celý pozemek určený k prodeji za cenu demolice objektu. Takto vypadala situace těsně předtím, než se do toho vložilo Divadlo Líšeň čerstvě do Líšně nastěhované. A nenechalo to tak být. Pamatujete to? Byli jste u toho? Nemáte doma někde zašité zapomenuté fotky? Nebo co alespoň nějakou tu vzpomínku na zašlé časy z přelomu tisíciletí? Letos na podzim si připomínáme dvacáté výročí záchrany líšeňského Dělňáku. Za pomoci kamarádů a sympatizantů divadla jsme naložili několik kontejnerů odpadků a suti, poklidili a zútulnili barák i zahradu co to šlo a uspořádali první „záchranářský“ Festival Divadla Líšeň – Probuzení ze sutin. Tím byla také započata dvacetiletá tradice festivalů v Líšni. Publikum přišlo, novináři taky. A tak se celou věc podařilo zviditelnit v Líšni i v celobrněnských médiích. Většina zastupitelů městské části postupně změnila názor a přijala za svou naši myšlenku – znovuobnovení Dělňáku pro rozvoj kultury v Líšni.
Od té doby uběhlo mnoho času. Dům stojí a vcelku slouží svému účelu. Po dlouhé době a s velkými obtížemi se podařilo vyjednat přijatelné podmínky pro využití prostor místními spolky a aktivitami. V Dělňáku se konají velké celolíšeňské akce a slavnosti. Na druhé straně je s podivem, že se za těch dvacet let stále nepodařilo vše zprovoznit tak, jak by to mělo být – např. dosud nebyla obnovena hospoda (nebo kavárna či prostě stálé občerstvení), která se sluší a patří ke každému podobnému podniku. „Nové“ hřiště už je staré a nefunkční. V zahradě ubylo ořešáků a prostor je méně útulný, než když tam kdysi divoce rostlo křoví… V současné době nemá Dělňák ani řádně vybrané vedení – přestože ředitel Kulturního centra (které dům spravuje) ukončil své působení někdy na jaře, nebylo odpovědnými politiky stále vyhlášeno výběrové řízení.
Přestože se Divadlo Líšeň časem prosadilo na mezinárodních festivalech a se svými představeními procestovalo křížem krážem Evropu, působení v místním kulturním i veřejném prostoru si zachovalo, což později vyústilo také ve zformování iniciativy Líšeň sobě (tisková zpráva: 20 let festivalů v Líšni).
Z období, kdy se rozhodovalo o dalším osudu Dělňáku, vám předkládáme pár fotek zašlých časem. Můžete si také poslechnout rozhlasový dokument Andrey Hanáčkové o počátcích našeho působení v Líšni i v Dělňáku.