Stínodílna – výtvarná dílna

Stínodílna – výtvarná dílna

Vyrobíte si loutku podle své vlastní fantazie a objevíte kouzlo světel a stínů.

Pro všechny věkové kategorie
Délka programu dle domluvy

nejbližší představení
30.1.2022 v 17:00
PRAHA - Suchdol, Komunitní centrum Půda, Suchdolské nám. 734/3

Technické podmínky

Zatemněný prostor, stůl, židle.

Dílnu lze přizpůsobit různým podmínkám.

Stínoherní dílna je vhodná jako doprovodný program, to znamená, že je průchozí, kapacita je zhruba 10 – 15 lidí naráz. Doba práce závisí na zájmu zúčastněných, podle složitosti vytvářené loutky a zaujatosti tvořících.

V případě uvedení programu pro školy je kapacita zhruba 30 dětí (jedna třída).

O dílně

Sluneční stínohra

je inspirována dávnými orientálními postupy, kdy se stínové divadlo hrálo během dne – obecenstvo sledovalo stíny vytvářené slunečním svitem v temné jeskyni.

Stejně tak i v naší Sluneční stínohře jsme závislí na slunci jako zdroji světla, místo jeskyně používáme zatemněný stan. Loutky z papíru, barevného plastu či přírodnin si každý tvoří podle své fantazie – z přesvědčení, že nejlepší stínovou loutku si každý vytvoří podle svých vlastních představ a schopností, neposkytujeme žádné šablony. I nejmenší děti si mohou vyrobit s pomocí rodičů jednoduché postavičky, starší děti a dospělí mohou tvořit důmyslné a pohyblivé tvary černobílé i barevné.  

Podmínkou sluneční dílny je přímý sluneční svit. Proto je vhodné zajistit i vnitřní zatemněný “náhradní prostor” pro případ, že slunce nebude svítit. 

Stínohra – noční/temná varianta

Stínová dílna má i svou noční/temnou variantu, která může začít venku po západu slunce, nebo v zatemněné místnosti uvnitř.

Stínové betlémky

Oblíbenou tematickou variantou je výroba stínových betlémků pořádaná v předvánočním čase. Během ní si kromě loutek mohou účastníci vyrobit i vlastní divadelní scénu a během vánoc si doma vyrábět další postavičky.

Kontaktujte nás