Stínodílna – výtvarná dílna

Stínodílna – výtvarná dílna

Vyrobíte si loutku podle své vlastní fantazie a objevíte kouzlo světel a stínů.

Pro všechny věkové kategorie
Délka programu dle domluvy

nejbližší představení
3.12.2023 v 18:00
BRNO; Moravské zemské muzeum; Palác šlechtičen, Kobližná 1

O dílně

Sluneční stínohra

je inspirována dávnými orientálními postupy, kdy se stínové divadlo hrálo během dne – obecenstvo sledovalo stíny vytvářené slunečním svitem v temné jeskyni.

Stejně tak i v naší Sluneční stínohře jsme závislí na slunci jako zdroji světla, místo jeskyně používáme zatemněný stan. Loutky z papíru, barevného plastu či přírodnin si každý tvoří podle své fantazie – z přesvědčení, že nejlepší stínovou loutku si každý vytvoří podle svých vlastních představ a schopností, neposkytujeme žádné šablony. I nejmenší děti si mohou vyrobit s pomocí rodičů jednoduché postavičky, starší děti a dospělí mohou tvořit důmyslné a pohyblivé tvary černobílé i barevné.  

Podmínkou sluneční dílny je přímý sluneční svit. Proto je vhodné zajistit i vnitřní zatemněný “náhradní prostor” pro případ, že slunce nebude svítit. 

Stínohra – noční/temná varianta

Stínová dílna má i svou noční/temnou variantu, která může začít venku po západu slunce, nebo v zatemněné místnosti uvnitř.

Stínové betlémky

Oblíbenou tematickou variantou je výroba stínových betlémků pořádaná v předvánočním čase. Během ní si kromě loutek mohou účastníci vyrobit i vlastní divadelní scénu a během vánoc si doma vyrábět další postavičky.

Technické podmínky

Zatemněný prostor, stůl, židle.

Dílnu lze přizpůsobit různým podmínkám.

Stínoherní dílna je vhodná jako doprovodný program, to znamená, že je průchozí, kapacita je zhruba 10 – 15 lidí naráz. Doba práce závisí na zájmu zúčastněných, podle složitosti vytvářené loutky a zaujatosti tvořících.

V případě uvedení programu pro školy je kapacita zhruba 30 dětí (jedna třída).Media KIT

Propagační materiály
(plakát, program, foto)

Kontaktujte nás

    Odesláním formuláře udělujete souhlas s GDPR