TVŮRČÍ SETKÁNÍ A BESEDA s KATE PENDRY po představení PUTIN LYŽUJE /hra o zrození vraha/

KATE PENDRY O PŘEDSTAVENÍ PUTIN LYŽUJE

Norská performerka a autorka zhlédla inscenaci Divadla Líšeň  Putin lyžuje 12/5/23 v Brně. Po představení besedovala s diváky o politickém divadle, své tvorbě a představila ukázky ze své nejnovější hry My Dinner with Putin.

Mluvila také o hře Putin lyžuje:

…je to prorocké představení, které už v roce 2009 jasně ukazovalo, co se stane na Ukrajině v roce 2022. Tehdy to byl jiný příběh. Teď to vidíme na mapě, všichni o tom mluví. Lidé vás nejdřív neposlouchají, pak ale Putin napadne Ukrajinu. Jste v podstatě, s prominutím, válečnými proroky.

…fyzická blízkost je důležitým prvkem představení. Stan je velmi silné médium, jeho zápach, jeho fyzické vlastnosti, včetně lehce nepohodlného sezení, náhodné zvuky pronikající zvenčí, tvořící tak mimoděk jakýsi soundtrack vlastního představení.

Představení je ve svém stylu velmi radikální a vyzařuje naprostou morální a etickou jistotu. Nenechává nikoho na pochybách o tom, koho chválí, na čí památku vzniklo, kdo koná správně a kdo špatně. Toto je velmi platná forma divadla. Tato morální čistota se velmi liší od pokrytectví západních politiků, kteří sice Putina slovy odsuzovali, ale pak přijeli s podnikateli do Soči, aby si s ním potřásli rukou.

Absolutní jistota o tom, co je správné a co ne, je platná a zároveň znepokojující. Můžeme hovořit o Putinově cestě k moci tímto skvělým brechtovským satirickým způsobem, a satira je to, co dnes velmi potřebujeme, ale Putin se neobjevil z ničeho nic. Musíme se ptát po lidech, kteří drží Putina u moci.

Tato hra je velmi krásná a velmi zraňující. Znepokojuje mě, protože se na jejím konci cítím jako divák úplně bezmocně: “Já jsem to věděla, a teď vím ještě víc, a je to ještě horší. Chtěla jsem říct hercům, aby sakra neodcházeli ze scény a nešli na pivo, ale řekli divákům, voilà, my jsme ukázali zlo a vy teď běžte a napravte to. To je vaše zodpovědnost.” Je to důležitý pocit, který představení vzbuzuje u diváků – jejich frustrace z bezmoci. „Jo, cítíte se špatně, ale myslete na lidi na frontě, na lidi v Kyjevě.“

 

Kate Pendry pfoto

Kate Pendry – beseda s britsko-norskou performerkou o politickém divadle

Žena s pověstí politické a kontroverzní umělkyně, performerka, filmová a divadelní herečka Kate Pendry po představení Putin lyžuje o svých zkušenostech s politickým divadlem, jeho proměnách v souvislosti s válkou na Ukrajině a svém nejnovějším autorském monodramatu My Dinner with Putin.

(beseda v angličtině)

Kate Pendry: https://www.katependry.com/Kate Pendry my dinner with putin

Uskutečňuje se v rámci projektu Provokující divadlo podpořeného Fondy EHP 2014-2021.       

Záznam besedy

Kontaktujte nás

    Odesláním formuláře udělujete souhlas s GDPR