Provokující divadlo

Projekt Provokující divadlo je vyjádřením našich lidských postojů, chce inspirovat a podněcovat k aktivitě směřující ke svobodě. V letošním roce se v rámci Provokujícího divadla budeme soustředit na uvádění angažovaných her s besedami pro veřejnost.

Proběhlé události

Z facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Díky za inspirující setkání s Berndem Ogrodnikem a jeho strhující výklad loutkářského řemesla. Pokud se zajímáte o loutky, doporučujeme právě jeho workshopy! A díky Kavárna Trojk za to, že jsme si tento zážitek mohli užít právě v těchto prostorách.
worldsofpuppets.com/
#ProvokujiciDivadlo
... Zobrazit víceZobrazit méně

2 weeks ago

Díky za pozvání a možnost představit projekt #ProvokujiciDivadlo ... Zobrazit víceZobrazit méně

2 weeks ago

15 100 Kč je výtěžek benefičního představení Putin lyžuje /hra o zrození vraha/ a beseda s fotografkou Majdou Slámovou v den výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Posíláme na ochranné vybavení pro obránce Ukrajiny na sbírku Paměť nár www.darujme.cz/projekt/1205934 Děkujeme publiku za podporu svobody na Ukrajině a Majdě Slámové za fotky, besedu i odvahu!
#ProvokujiciDivadlo #StandWithUkraine
Majda foto
... Zobrazit víceZobrazit méně

3 weeks ago

Komentáře

Pavli, jste neskuteční

Bylo to naprosto skvělé! Miluji Divadlo Líšeň!

Zobrazit více

Podrobně o projektu Provokující divadlo

Projekt Provokující divadlo reaguje na současná společenská a politická témata, je vyústěním našich mnohaletých aktivit. Divadlo chápeme jako prostředek k dialogu ve veřejném prostoru. Postupně vznikla v naší tvorbě i linie angažovaných her, které uvádíme společně s besedami s pamětníky, novináři nebo lidskoprávními aktivisty. Rozvíjíme prostřednictvím divadla i těchto setkání témata, která hýbou naší současností, nebo naopak potřebují nově vnést do veřejné diskuse. Projekt je vyjádřením našich lidských postojů, chce inspirovat a podněcovat k aktivitě směřující ke svobodě.

Součástí projektu jsou tři angažované hry:  Zpověď bachaře, která se obrací  k příběhům z 50. let minulého století, Hygiena krve zpracovávající téma fašismu a neonacismu a Putin lyžuje /hra o zrození vraha/, hra inspirovaná texty zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Právě poslední z inscenací nyní silně rezonuje s válkou na Ukrajině. Všechny angažované hry uvádíme s besedami, v posledním roce se nejvíce zaměřujeme na témata spojená s ruskou agresí. Chceme předávat informace od svědků přijíždějících z Ukrajiny i porozumět tématům spojeným s válkou, a proto zveme novináře, reportéry, politology, ekonomy nebo odborníky na dezinformační scénu. Snažíme se v rámci našich představení zviditelnit humanitární sbírky na pomoc Ukrajině, spolupracujeme v tomto s Pamětí národa Jižní Morava

Kromě výslovně angažovaných her uvádíme v rámci projektu také inscenaci Paramisa (Chytrý hloupý Rom), která vznikla ve spolupráci s romskými umělci a za účasti romských tanečníků a muzikantů. Tento personálně náročný projekt započal už v roce 2005 a nám se ho v roce 2022 podařilo nazkoušet (po sedmileté pauze v uvádění) v novém obsazení. Paramisu hrajeme rádi na veřejně přístupných místech, abychom dílo inspirované romskými tradicemi představili co nejširšímu publiku. 

Součástí projektu jsou také dvě setkání/ workshopy se zahraničními tvůrci:
v letošním roce proběhne on-line workshop s význačným německým loutkářem žijícím na Islandu, Berndem Ogrodnikem (hlavní loutkář oceněného filmové eposu Strings). Se svojí novou performancí a na besedu o politickém divadle přijede do Brna v Norsku žijící performerka a oceňovaná autorka Kate Pendry. V české premiéře zde představí svoji reakci na válku na Ukrajině, monodrama Večeře s Putinem. 

Projekt bude ukončen 31.10. 2023

Sledujte nás na FB Divadlo Líšeň a Instagramu.
První tisková zpráva k projektu zde: TZ_Provokujici divadlo

Podpořeno fondy EHP 2014-2021.  eeagrants.org  | www.fondyehp.cz

 

Nadcházející události

Proběhlé události

Online workshop s Berndem Ogrodnikem
10.03.2023
FB událost Bernd Ogrodnik | worldsofpuppets.com

Můžete se zúčastnit buď společně s členy Divadla Líšeň v Kavárně Trojka (Dominikánská 9) nebo prostřednictvím streamu pro omezený počet účastníků. Pokud máte zájem se zúčastnit, pište na [email protected]

#ProvokujícíDivadlo
Konference Loutkové divadlo - Věc veřejná?
9.03.2023 v 9:30, HRADEC KRÁLOVÉ, Divadlo Drak
FB událost konference Loutkové divadlo - věc veřejná
#ProvokujícíDivadlo
BESEDA o válce na Ukrajině - rok poté a představení Putin lyžuje /hra o zrození vraha/
25.02.2023 v 20:00, CHVALČOV; Kulturní dům Chvalčov
FB událost Kulturák | podhostýnská kulturní družina
vstupné na místě | #ProvokujícíDivadlo

Kontaktujte nás