Divadlo Líšeň připomene Mezinárodní den památky obětí holocaustu

V Brně, 19. ledna 2022

Divadlo Líšeň připomene Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Divadlo Líšeň uvede dvě inscenace s lidskoprávní tematikou doprovázené besedami s investigativními žurnalisty – Hygienu krve s Petrou Procházkovou a Zpověď bachaře s Ondřejem Soukupem. Obě akce jsou součástí projektu Provokující divadlo, který prostřednictvím angažovaných divadelních her a besed s odborníky vytváří prostor pro diskuzi o naléhavých politických a společenských tématech.

Projekt byl zahájen v polovině loňského roku, kdy se tematicky zaměřil především na parlamentní volby. Ovšem i nový rok 2022 představuje pro nás „provokativní“ výzvu. Je třeba udržet a rozvíjet občanskou angažovanost, ukotvit demokratické a proevropské směřování naší země a především najít osobnost, která bude důstojně reprezentovat naši zemi v prezidentské funkci. 

První letošní uvedení projektu se koná symbolicky 27. ledna, na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti. V tento den jsme zařadili hru Hygiena krve, která kromě odkazu na holokaust otevírá i obecněji otázku hodnoty prostého lidského života. V současné době na území Evropy umírají lidé vyčerpáním, hladem, zimou. Je to neslučitelné s demokratickými hodnotami. Přesto se to děje. Ztrácíme lidskost?  Kde jsou naše „evropské hodnoty“? K besedě na toto téma jsme přizvali Petru Procházkovou, investigativní novinářku Deníku N, která nedávno jednu takovou zónu smrti navštívila.

Druhou inscenací vztahující se k významnému dni bude ve středu 2. února Zpověď bachaře. Hra inspirovaná inscenovanými justičními procesy a tragickými osudy lidí v době komunistické totality. Zpověď bachaře měla premiéru v minulém roce, v němž si komunisté připomněli sto let od založení KSČ a také se neprobojovali do parlamentu. Nicméně v čele státu máme stále sympatizanty se současnými totalitními režimy a jedním ze žhavých kandidátů na prezidenta je člověk s minulostí agenta StB. Proto i nadále vnímáme téma vyrovnání se s komunistickou minulostí jako vysoce aktuální. Po představení si budeme povídat s novinářem Ondřejem Soukupem (Hospodářské noviny) o agresivní kremelské politice a ruských plánech ve východní Evropě.

Obě akce se konají v Klubu Leitnerka. Vstupenky na představení jsou v prodeji v síti GoOut. Vstup na následné besedy je volný. 

 

HYGIENA KRVE a BESEDA s PETROU PROCHÁZKOVOU o lidech trpících na

hranicích Běloruska

čtvrtek 27. ledna 2022 od 19:00 v Klubu Leitnerka → https://fb.me/e/2RqRYPwBh

 

ZPOVĚĎ BACHAŘE a BESEDA s ONDŘEJEM SOUKUPEM o Kazachstánu a ruských plánech s východem Evropy

středa 2. února 2022 od 19:00 v Klubu Leitnerka → https://fb.me/e/68gRvaZLo

 

 

 

 

Kontaktujte nás

    Odesláním formuláře udělujete souhlas s GDPR