Robinson se vrátil do Líšně
Po více než šesti letech zavítal do Líšně Robinson. O divadelní inscenaci, jejíž obnovenou premiéru mohla veřejnost shlédnout v zahradě líšeňské Orlovny, jsme si povídali s principálkou divadla Líšeň Pavlou Dombrovskou.
O čem hra Robinson je a pro koho je určena?
Robinson divadla Líšeň je volnou adaptací románu Daniela Defoea. Z předlohy jsme ale převzali jen některé základní situace, na nichž jsme vystavěli vlastní příběh soustředěný na proměnu hlavní postavy. Náš Robinson je tedy poetický příběh o proměně dítěte v dospělého, o rozporu snu a skutečnosti, o cestě z vysněného světa do reality a v závěru i o stáří.
Představení je určeno všem, kteří mají rádi pořádné loutkové divadlo s živou hudbu. Uvádíme, že je hra určena spíše starším dětem, ovšem našlo se i pár statečných mrňousů (na premiéře bylo nejmladšímu něco málo přes rok), kteří si hodinovou hru spokojeně užili.
Kdy byla nastudovaná a proč jste se rozhodli o obnovení hry?
Loutky k Robinsonovi vznikly před dvaceti lety v dílně loutkořezbáře Antonína Maloně (sídlí v Brně-Maloměřicích). Scénografky Jana Francová a Eva Krásenská je vytesaly spolu s ostatními členy souboru – chebského studia Nítě, kde jsem tehdy působila jako režisérka. V Chebu měla také hra premiéru a nějakou dobu se hrála. Později se loutky přesunuly do Brna a inscenace se přezkoušela a hrála nejprve pod hlavičkou Studia Dům (při Divadle Husa na provázku) a poté v divadle Líšeň v průběhu let 2003 – 2008 (poslední představení v Dělňáku pro školy). Během této doby byla inscenace uváděna po celé republice a zúčastnila se i několika mezinárodních festivalů, např. ve španělské Tolose.O obnovení hry opakovaně žádali jak organizátoři kulturních akcí, tak herci. V Robinsonovi totiž účinkují naprosto unikátní, přes metr vysoké loutky, které na sebe nedaly zapomenout. Představení je personálně velmi náročné – účinkuje v něm sedm herců a tři muzikanti, proto je její přezkoušení náročným procesem i přes to, že někteří účinkující vytrvali a hrají své role i po dvaceti letech.
Budete hrát tuto nebo jinou hru v zahradě Orlovny v budoucnu?
Hra Robinson je s Líšní úzce spjata. Zkoušela se kdysi u nás doma na dvorku, pak v rozestavěném Dělňáku (v roce 1999 jsme ji odehráli během akce pořádané za odvrácení hrozící demolice Dělňáku v rámci festivalu Probuzení ze sutin) a letos v létě v zahradě Orlovny, kde měla v srpnu předpremiéru a v září obnovenou premiéru. Není pochyb o tom, že mezi dvěma staletými lipami se loutky, které jsou také z lipového dřeva, vyjímají nejlépe. Pro ty, kdo nechtějí čekat až do jara, kdy opět rozehrajeme zahradu Orlovny nejen Robinsonem, mám pozvání do Dělňáku, kde hru můžete vidět 27. listopadu.
Loutky z Robinsona i to, jak se sám Robinson pečlivě připravuje na obnovenou premiéru (loutkořezbář Antonín Maloň mu ve své dílně vyřezává nový prst), můžete vidět v reportáži České televize v čase 21:55:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1181680258-tyden-v-regionech-brno/316281381890924-tyden-v-regionech/